ÖVRIGT / Speglar / Spegel 6823311
*
nr 682 3311
Spegel
Empire-stil, 1800-tal, höjd: 152
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 21 februari 2011
kl 17:57:51
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
21/2 12:51:01
1
400 kr
21/2 13:52:21
2
500 kr
21/2 16:31:27
1
550 kr
21/2 17:44:39
3
750 kr
21/2 17:50:43
4
750 kr
21/2 17:51:02
5
Vinnande bud
21/2 17:51:40
4
900 kr
21/2 17:52:54
4
1.100 kr
21/2 17:53:47
5
justering av budtak
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire empire-stil empirestil karl johan spegel speglar
-
3456 Spegel
+ konsol, 1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:27
-
3337 Spegel
+ väggbord. Höjd: 60+ 145 cm
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:29
-
3051 Spegel
128x80, nutida
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:06
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:45
-
3355 Spegel
140x65 cm
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:17
-
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:23
*
Spegel
nr 682 3311
Spegel
Empire-stil, 1800-tal, höjd: 152
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 1.200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 21 februari 2011 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
21/2 12:51:01 | 1 | 400 kr |
21/2 13:52:21 | 2 | 500 kr |
21/2 16:31:27 | 1 | 550 kr |
21/2 17:44:39 | 3 | 750 kr |
21/2 17:50:43 | 4 | 750 kr |
21/2 17:51:02 | 5 | Vinnande bud |
21/2 17:51:40 | 4 | 900 kr |
21/2 17:52:54 | 4 | 1.100 kr |
21/2 17:53:47 | 5 | justering av budtak |
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire empire-stil empirestil karl johan spegel speglar
-
3456 Spegel
+ konsol, 1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:27 -
3337 Spegel
+ väggbord. Höjd: 60+ 145 cm
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:29 -
3051 Spegel
128x80, nutida
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:06
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:45 -
3355 Spegel
140x65 cm
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:17 -
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:23